Po przetrwaniu najcieplejszego dnia roku 2013, a dla wielu polskich miejscowości najcieplejszego dnia w historii, postanowiliśmy sprawdzić, gdzie na świecie może być jeszcze goręcej. Oto rekordziści pod względem temperatur.
3. Al-Azizija, Libia
13 września 1922 roku odnotowano tu temperaturę 57,8 stopnia Celsjusza. Od tamtej pory aż przez 90 lat El Azizija była uznawana za najgorętsze miejsce na Ziemi, lecz w roku 2012 naukowcy dokładnie przeanalizowali metodę pomiarów i uznali wynik za niewiarygodny. Okazało się, że sprzęt wykorzystany do wykonania badań był już w swoich czasach przestarzały, zaś osoba odpowiedzialna za pomiary nie miała doświadczenia w swojej pracy. W rezultacie wynik odczytano w sposób budzący wątpliwości – na powierzchni niewłaściwego typu. Choć temperatura na pewno nie sięgnęła niemal 58 stopni, jedno nadal jest pewne: Al-Azizija to bardzo gorące miejsce.
2. Pustynia Lut, Iran
70,7 stopnia Celsjusza – teoretycznie absolutny rekord gorąca w historii pomiarów – odnotowano na pustyni Lut w Iranie w roku 2005. Mimo tego Lut nie jest oficjalnie uznawana za najcieplejsze miejsce świata. Dlaczego? Ponieważ satelity meteorologiczne zbadały temperaturę gruntu, a ta była zapewne wyższa niż temperatura powietrza, standardowo mierzona na wysokości dwóch metrów nad powierzchnią ziemi i w cieniu. Naukowcy podejrzewają, że rekord gorąca mógł mimo wszystko zostać pobity: szacuje się, że standardowe metody mierzenia dałyby wynik sięgający ponad 60 stopni. Jako że nie ma na to jednoznacznego dowodu, najgorętszym miejscem na Ziemi pozostaje…
1. Dolina Śmierci, Kalifornia, Stany Zjednoczone
56,7 stopnia Celsjusza w cieniu – taką temperaturę odnotowano w adekwatnie nazwanej Dolinie Śmierci (Death Valley) 10 lipca 1913 roku. Tego wyjątkowo gorącego lata aż przez pięć dni temperatura przekraczała 54 stopnie.
Od chwili dokonania historycznego pomiaru Dolina Śmierci, mająca status parku narodowego, pozostaje najgorętszym miejscem na Ziemi. Nie znaczy to jednak, że piekielne warunki panują tam każdego dnia. Latem średnia temperatura jest zbliżona do 50 st. C., a nocą spada do około 35 stopni – lecz co jakiś czas przez dolinę przechodzą gwałtowne ulewy przynoszące powodzie, po których pustynne tereny pokrywają się niekiedy dywanem kwiatów. Co ciekawe, mimo wszystko średnie opady są tutaj mniejsze niż na innych pustyniach. Całkiem przyjemna jest też zima i wiosna, kiedy to temperatury okazjonalnie spadają nocą nawet poniżej zera. Co ciekawe, najgorętszy dzień w historii Doliny Śmierci przyniósł jednocześnie najzimniejszą noc: zanotowano rekordowo niskie -10 st. C.
Za skrajne warunki Doliny Śmierci odpowiada jej nietypowe umiejscowienie. Dolina leży w depresji, zaś po zachodniej stronie graniczy z pasmem wysokich gór. Od oceanu odgradzają ją łącznie cztery łańcuchy górskie. Przechodzące nad nimi chmury schładzają się, co powoduje opady śniegu lub deszczu. W trakcie wędrówki nad górami chmury tracą wilgoć, w wyniku czego w dolinie panuje susza. Rekordowe temperatury powoduje natomiast budowa doliny: rzadka roślinność sprawia, że gleba mocno się nagrzewa, zaś gorące powietrze zostaje uwięzione pomiędzy pasmami górskimi. Strefy najwyższych temperatur powstają w wyniku poruszania się najbardziej rozgrzanych mas powietrza.
Krótko mówiąc: nawet w najgorętsze dni w Polsce nie jest tak źle.
* * *
Tekst napisany z inicjatywy portalu BiletyAutokarowe.pl, w którym znajdziesz autokary na dziesiątki tysięcy połączeń do całej Europy. Jeśli natomiast interesuje Cię rezerwacja hoteli – skorzystaj z naszej wyszukiwarki.
Fotografie: najedź na zdjęcia kursorem, aby zobaczyć opisy. Kolejno: Paxson Woleber – Flickr CC; MrPanyGoff – Wikimedia Commons; Jeanne Menjoulet – Flickr CC; John Bruckman – Flickr CC.