Piekło w raju: miejsca piękne, ale niebezpieczne

Są na świecie miejsca, które zapierają dech w piersiach swoim pięknem – a jednak ruch turystyczny jest w nich w najlepszym przypadku niewielki. Leżą one bowiem w regionach wyjątkowo niebezpiecznych dla obcokrajowców. Oto fantastyczne, widowiskowe miejsca, których dla własnego bezpieczeństwa lepiej unikać.

[slider]

[/slider]

 

Liban

Dlaczego warto zwiedzić? Tylko spójrz:




Ale z drugiej strony…

Takie zakątki Libanu, jak dolina Bekaa, byłyby doskonałym miejscem na spędzenie wakacji – bogate programy turystyczne zwykle łączą zwiedzanie miejscowych świątyni z degustacją doskonałych posiłków i win. Problemem jest jednak aktywność Hezbollahu – szyickich polityków, dążących do całkowitej islamizacji kraju. Ich partia, choć niewielka, aktywnie wspiera terroryzm, zaś jedną z przyjętych przez nią metod walki z „obcymi wpływami” są porwania – zwykle kończące się uwolnieniem, choć zdarzały się przypadki stracenia ofiar. Kraj znajduje się w bardzo niepewnej sytuacji politycznej – niebezpiecznej dla europejskich turystów.

Na pierwszym z poniższych zdjęć, będącym kadrem z audycji telewizji Al Dżazira, widać rozruchy wywołane zastrzeleniem syryjskich opozycjonistów w wojskowym punkcie kontrolnym w Libanie. Drugie zdjęcie – kadr z audycji LBC – pokazuje nagrane przy dziesiątkach świadków, w biały dzień, porwanie kobiety pochodzącej z Etiopii.



Główne zagrożenia:
– porwania
– akty terrorystyczne

Stopień ryzyka: zauważalny

Zimbabwe

Dlaczego warto zwiedzić? Tylko spójrz:




Ale z drugiej strony…

Jedne z najbardziej imponujących zakątków Afryki znajdują się w jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów świata. Pod dyktaturą Roberta Mugabe niegdysiejsza Rodezja – kraj przyjazny dla obcokrajowców, choć, niestety, mniej dla rdzennych mieszkańców tych terenów – przekształciła się we wrogie wobec niemal wszystkich Zimbabwe. W kraju kotłuje się: rasizm i przemoc są na porządku dziennym, wszelki sprzeciw wobec władzy spotyka się z brutalną i gwałtowną reakcją, zaś gospodarka zapadła się już dawno temu. Ze względu na biedę turyści są okradani; dochodzi do napadów z bronią w ręku. Należy pilnie strzec swojego paszportu, gdyż to on będzie głównym celem tutejszych złodziei.

Na zdjęciach poniżej widać przykłady brutalności policji. Pierwszy kadr pochodzi z filmu zamieszczonego na Youtube przez użytkownika SWRADIOAFRICA, obrazującego tłumienie pokojowej demonstracji politycznej opozycji wobec Mugabe – grupa policjantów bije jednego z demonstrujących. Kadr drugi został zaczerpnięty z pokazu slajdów przygotowanego przez AdelaideHills07, pokazującego rozmaite przypadki stosowania siły wobec bezbronnych obywateli.



Główne zagrożenia:
– kradzieże
– napady z bronią w ręku
– pobicia

Stopień ryzyka: zauważalny

Północny Kaukaz, Gruzja

Dlaczego warto zwiedzić? Tylko spójrz:




Ale z drugiej strony…

Choć większa część Gruzji jest przyjazna dla turystów, malownicze terytorium Północnego Kaukazu pozostaje miejscem, którego lepiej unikać. Niestabilna sytuacja polityczna, bieda i konflikty na tle religijnym sprawiają, że region jest niebezpieczny nawet dla jego rdzennych mieszkańców, nie wspominając o obcokrajowcach. Dochodzi w nim do porwań, strzelanin i bójek, choć – co jest nieco pocieszające – walczą ze sobą głównie miejscowi politycy i rywalizujące klany.

Główne zagrożenia:
– kradzieże
– pobicia

Stopień ryzyka: wysoki

Sudan

Dlaczego warto zwiedzić? Tylko spójrz:




Ale z drugiej strony…

Sudan to kraj tak piękny, jak niebezpieczny – i to nie tylko ze względu na dominującą religię islamistyczną. To prawda, że kobiety nie powinny tu same wychodzić na ulicę, ani nawet zapalać papierosa w miejscu publicznym. To prawda, że poza większymi miastami grasują bandy napadające na przyjezdnych. Głównym niebezpieczeństwem czyhającym na turystów są jednak rozmaite egzotyczne choroby, między innymi malaria i ebola, których rozprzestrzenianiu się sprzyja dramatycznie niski poziom opieki medycznej.

Szpitali publicznych jest w Sudanie bardzo niewiele. Według niektórych szacunków jedna placówka przypada na dwa miliony mieszkańców, a na dodatek jakość obsługi jest przerażająco niska. Na lepszą opiekę możemy liczyć w szpitalach prywatnych, jednak jedna doba spędzona w nich może uszczuplić nasz portfel nawet o równowartość 1000 zł.

Pierwsze zamieszczone poniżej zdjęcie pokazuje szpital w mieście Panrieng. Pokaz slajdów z jego wnętrza zamieścił na Youtube użytkownik adamichar. Druga fotografia to kadr z dodanego na Youtube filmu ze szpitala w mieście Abyei. Autorem klipu jest thegooddoctorj.


Główne zagrożenia:
– choroby
– kradzieże

Stopień ryzyka: wysoki

Papua Nowa Gwinea

Dlaczego warto zwiedzić? Tylko spójrz:




Ale z drugiej strony…

Papua Nowa Gwinea to mały kraj, którego niepodległość zaledwie kilkanaście lat temu została okupiona dwudziestoma tysiącami ofiar. Ze względu na niezwykłą urodę byłby to raj dla turystów, gdyby nie szalejąca przestępczość. Duże miasta Papui charakteryzują się jednym z najwyższych na świecie współczynników morderstw. Porwania, napady z bronią, gwałty i okaleczenia zdarzają się tu bardzo często. Nawet podróż autobusem nie jest bezpieczna – najbezpieczniejszym środkiem transportu jest wynajęty samochód… Choć jest spore ryzyko, że wam go ukradną.

Ogromnym problemem Papui Nowej Gwinei są wewnętrzne konflikty. Zmilitaryzowane grupy sieją postrach w mniejszych wioskach, co widać na zamieszczonych poniżej zdjęciach, będących kadrami ze wstrząsającego filmu Papua New Guinea – The Real Problems, zamieszczonego na Youtube przez użytkownika mangincmaki92.



Główne zagrożenia:
– kradzieże
– porwania
– gwałty
– morderstwa

Stopień ryzyka: bardzo wysoki

Afganistan

Dlaczego warto zwiedzić? Tylko spójrz:




Ale z drugiej strony…

Afganistan to przepiękny, imponujący kraj – i zasadniczo niedostępny dla turystów, zwłaszcza tych, którzy pochodzą z krajów koalicji antyterrorystycznej. Zamachy, morderstwa i porwania są głównymi zagrożeniami czekającymi na gości z zagranicy. Niebezpieczeństwo stanowią również liczne miny i niewypały, będące pozostałością po niedawnym konflikcie. Ambasady części krajów, np. Stanów Zjednoczonych, kategorycznie zakazują swoim obywatelom podróżowania do wielu regionów Afganistanu.

Poniższe zdjęcia, pochodzące z oficjalnego profilu The U.S. Army i Gwardii Narodowej USA (The National Guard) w portalu Flickr CC, ukazują pospolity widok na ulicach afgańskich miast. Obecność żołnierzy wojsk koalicyjnych przypomina, że Afganistan pozostaje jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie.



Główne zagrożenia:
– porwania
– zamachy terrorystyczne
– morderstwa
– miny i niewypały

Stopień ryzyka: bardzo wysoki

* * *

Nie każdemu starcza odwagi (lub lekkomyślności) na wycieczkę do Libanu czy Zimbabwe. Jeżeli chcecie zwiedzać świat bezpiecznie, wejdźcie na portal BiletyAutokarowe.pl, dzięki wsparciu którego powstał ten artykuł. Kupicie tam bilety autokarowe do Włoch lub innych pięknych i spokojnych zakątków świata. Korzystajcie z najniższych cen w najbardziej przyjaznym polskim serwisie rezerwacji biletów autokarowych.

W artykule wykorzystano zdjęcia na licencji Creative Commons oraz kadry-cytaty z ogólnodostępnych materiałów informacyjnych. Aby poznać autorów i źródła fotografii, najedź kursorem na zdjęcie i zaczekaj kilka sekund na wyświetlenie informacji.

Autor: Turisticus

Kto nie lubi odpocząć od szarej codzienności przynajmniej w wolny weekend? Nie znam lepszego sposobu niż wyjazd do jakiegoś ciekawego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*