Tego już nie ma

Spieszmy się zwiedzać świat – tak szybko się zmienia. Oto, co mogliśmy zobaczyć na własne oczy jeszcze kilkanaście lat temu, a co bezpowrotnie zniknęło.

Delfin chiński

Ten piękny zwierz, zwany przez Chińczyków „boginią rzeki”, jeszcze niedawno żył w wodach rzeki Jangcy. Ostatni raz przedstawicieli tego gatunku widziano w 2002 roku. W 2006 zorganizowano ekspedycję, która za pomocą zaawansowanych technologii miała odszukać pozostałe przy życiu osobniki, ale… żadnego nie znaleziono. Baiji wymarł prawdopodobnie w wyniku nadmiernych połowów ryb, zbyt dużego natężenia ruchu łodzi na rzece Jangcy, zanieczyszczeń i kłusownictwa.

Oko igielne

Znajdująca się w amerykańskim stanie Montana „Eye of the Needle” była jedną z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich formacji skalnych, a zarazem dumą mieszkańców pobliskiego Fort Benton. Atrakcja turystyczna, wyglądem przypominająca oko igielne (lub złączone palce), została zniszczona w roku 1997. Choć winą początkowo obarczano wandali, przyczyna zawalenia się „Oka” do dziś nie została jednoznacznie stwierdzona.

Zachodnioafrykański nosorożec czarny

Choć populacja nosorożca czarnego jest systematycznie odnawiana, to jego zachodnioafrykańska odmiana bicornis longipes zniknęła z powierzchni Ziemi w drugiej połowie ubiegłej dekady, a gatunek został oficjalnie uznany za wymarły w roku 2011. Przyczyna zagłady? Tylko jedna – człowiek. A dokładniej kłusownictwo.

Piramida Majów w Belize

Licząca 2300 lat świątynia Noh Mul, położona w środkowoamerykańskim Belize, w maju 2013 r. została w większej części zrównana z ziemią przez ekipę budowlaną w celu pozyskania kamieni do budowy drogi. Piramida była uważana przez National Geographic za jedno z 15 najważniejszych miejsc związanych z kulturą Majów.

Wyspa New Moore

Na podziwianie tej leżącej między Indiami i Bangladeszem wyspy ludzkość miała zaledwie 40 lat. New Moore pojawiła się w roku 1970, po uderzeniu cyklonu Bhola, zaś w 2010 zatonęła w wyniku podnoszenia się poziomu wody. Była wyspą niezamieszkaną; dla podróżników stanowiła zaledwie ciekawostkę. Czemu więc o niej wspominamy? Ponieważ dla przywódców sąsiadujących krajów okazała się wystarczająco ważna, by stać się zarzewiem terytorialnego sporu.

Koziorożec pirenejski

Capra pyrenaica pyrenaica to łacińska nazwa koziorożca, który przez wieki występował górach Francji i Hiszpanii. Populacja gatunku miarowo się kurczyła; w wieku XX nigdy nie przekroczyła 40 osobników, zaś już już na początku lat 80. wynosiła maksymalnie 14 zwierząt. Ostatni koziorożec pirenejski zginął przygnieciony drzewem 6 stycznia 2000 roku. Nadal jednak można spotkać inne jego podgatunki.

Palec Boży

El Dedo de Dios to formacja skalna wyłaniająca się z Atlantyku na wybrzeżu hiszpańskiego miasta Las Palmas. Wyglądem przypominała dłoń z palcem wskazującym wycelowanym w niebo – stąd też nazwa oznaczająca „Palec Boży”. Niestety, w październiku 2005 roku skała została zniszczona w trakcie szalejącego sztormu. Na zdjęciu El Dedo już bez „palca wskazującego”.

* * *

Lista utraconych gatunków czy zmienionych bezpowrotnie miejsc powiększa się każdego dnia – a zatem zwiedzaj świat, póki masz okazję. Bilety autokarowe Sindbad, Eurolines, Eurobus i blisko 90 innych linii kupisz w portalu BiletyAutokarowe.pl.

Źródła:

http://www.mnn.com/earth-matters/animals/photos/10-animals-presumed-extinct-in-the-last-decade/baiji-dolphin
http://edition.cnn.com/2013/05/14/world/americas/belize-mayan-pyramid-destroyed
http://news.nationalgeographic.com/news/2013/13/130515-belize-pyramid-destroyed-archeology-maya-nohmul-world-road/
http://www.huffingtonpost.com/2010/03/24/new-moore-island-disappea_n_511162.html
http://mentalfloss.com/article/22690/quick-10-nine-fallen-natural-landmarks-and-one-thats-stumbling
http://news.google.com/newspapers?nid=336&dat=19970606&id=Pu9LAAAAIBAJ&sjid=E-0DAAAAIBAJ&pg=6867,3043382
http://listverse.com/2009/07/25/10-recently-extinct-animals/

Przytrzymaj kursor na zdjęciu, aby zobaczyć źródła zdjęć. Kolejno: stacigh (Wikimedia Commons), The Deseret News (Google News), Wikimedia (Wikimedia Commons), Dennis Jarvis (Wikimedia Commons), Google Maps, Achim Christoph (Wikimedia Commons), Wikimedia (Wikimedia Commons).

Autor: Turisticus

Kto nie lubi odpocząć od szarej codzienności przynajmniej w wolny weekend? Nie znam lepszego sposobu niż wyjazd do jakiegoś ciekawego miasta.